Učitelé se učili hrát

prosinec 2018

Rozvoj čtenářské i matematické gramotnosti pomocí mozkohraček.

V Moravském Krumlově jsme začátkem prosince představili učitelům základních a mateřských škol mozkohračky, které slouží k rozvoji čtenářské a matematické gramotnosti.

Tangramy obsahují sedm geometrických dílků, ze kterých se dají poskládat nejrůznější obrazce, například labuť, medvěd, pes, stromeček, svíčka, domeček a mnohé další. „Geometrie je všude kolem nás, není to jen povinný předmět ve škole. Díky Tangramům můžeme děti pro geometrii přímo nadchnout,“ říká trenérka mozku Eva Fruhwirtová.

Tangramy jsou velmi starou čínskou hrou. Podle legendy vznikly před více než tisíci lety, a to, když muž jménem Tan upustil na zem dlaždici a ta se rozbila na sedm části. Když se ji pokoušel složit zpět do tvaru čtverce, zjistil, že se dá složit řada různých tvarů.

Stavitelé je úžasná dřevěná hra na trénink prostorové orientace. Úkolem je postavit dům z dřevěných kostiček různých tvarů. Na domě musí stát stavitel, aby měl přehled. Podle zadání si postavíte základovou desku a pak už je na vás najít řešení, abyste dům postavili.

Princeznu může před čarodějem zachránit princ pouze s vaší pomocí. Zámecké schody jsou krásná dřevěná hračka, ve které hledáte cestu pro prince.

Oblíbená aktivita je hra Slož to. Cílem hry je poskládat hebký kapesník s obrázky jídel tak, aby zůstala viditelná jen ta jídla, která jsou vyobrazena na vylosované objednávkové kartě. Rozvíjí logiku, manuální zručnost a prostorovou představivost.

Chytré autíčko je dřevěná logická hra se 48 úlohami.  Řešitelé mají k dispozici zadání, která obvykle ukazují autíčko z jedné strany, nejčastěji z profilu. Úkolem řešitelů je kostky do autíčka naskládat tak, aby výsledek odpovídal zadání.

Učitelé si vyzkoušeli ještě dalších dvanáct mozkohraček. Zaujala je jednoduchost a didaktický charakter her.

 

 

Mozkové závity vám roztočí Eva Fruhwirtová Leopolda Pokorného 24/28, Třebíč 674 01 fruhwirtova@mozkoherna.cz / +420 737 103 866