Jaký vliv mají hračky na dětský mozek?

listopad 2016

Hračky mají výrazný vliv na rozvoj dětské pozornosti. Nesmíme však dítě zahltit, efekt by byl opačný. 

Čím více podnětů, tím lépe pro dětský mozek. Chyba. Příliš mnoho hraček ztěžuje dítěti pozornost a brání představivosti. Rodiče v dobré víře zahrnují děti hračkami všeho druhu. Přitom pro dobrý vývoj není podstatné, kolik má dítě hraček. Mnohem důležitější je, v jakém pořadí mu je nabízíme a jak s hračkou pracujeme. Pokud má dítě hodně hraček, neumí si vybrat a přeskakuje od jedné k druhé. Tímto přeskakováním se rozhodně nenaučí pozornosti. Navíc menší množství hraček dítěti umožňuje rozvíjet představivost, nalézat nové možnosti využití hračky a zkoušet, jak se s ní dá hrát. Právě zde v dítěti otvíráme schopnost vynalézavosti. V třebíčské mozkoherně máme na vyzkoušení různé druhy tzv. mozkohraček. Jsou vytvořeny tak, aby zábavnou formou rozvíjely koncentraci, paměť, verbální myšlení a také fantazii i motoriku.

Právě u hraček začíná výchova k zodpovědnosti a hodnotě vážit si věcí. Mnoho hraček vede také k tomu, že když se jedna rozbije, nic se neděje, protože vedle je hned druhá. Méně hraček učí dítě být trpělivý a nevzdávat se. Pokud totiž nepřijde na to, jak jedna hračka funguje, brzy to vzdá a přejde k druhé a k třetí a čtvrté. Při menším počtu hraček se přiměje k tomu, přijít ji na kloub, najít řešení.  To vede dítě k houževnatosti a podporuje jeho pozornost a další kognitivní schopnosti.

 

 

 

 

Mozkové závity vám roztočí Eva Fruhwirtová Leopolda Pokorného 24/28, Třebíč 674 01 fruhwirtova@efcomm.cz / +420 737 103 866