Vyznáte se ve svých vlastních poznámkách?

únor 2020

Vyzkoušejte psaní poznámek metodou Cornell. Budou přehledné a práce s nimi vás bude bavit.

Zápisy a poznámky. Děláme je všichni už od školních let. Jejich smyslem je poznačit si informace, se kterými potřebujeme dále pracovat. Pokud se v nich sami nevyznáme, je zbytečné si je psát. Seznámím vás s velmi jednoduchou metodou, která respektuje pravidla našeho mozku, a tím pádem je efektivní.

Tuto metodu vymyslel profesor vzdělávání Walter Pauk z Cornellovy univerzity už ve 40. letech 20. století. Spočívá v rozdělní poznámkové plochy na čtyři zóny, která mají svá pravidla.

 

V horní části papíru je nadpis, název, téma, okruh. Jednoduše řečeno v této části si identifikujete téma.

Pravý sloupec na poznámky. Levý sloupec na otázky k tématu

Rozdělte plochu na dva sloupce. Pravý bude zaujímat 2/3 prostoru a bude sloužit na běžné psaní poznámek, tak, jak jste zvyklí. Levý sloupec bude užší a slouží k zaznamenání klíčových slov a otázek k tématu. Jakmile vás napadne otázka při psaní, nebo poté, co zápis dokončíte, zapište ji do levého sloupce. Jinak řečeno – otázky slouží k tomu, abyste na ně našli odpovědi v poznámkách. (Pro učitele a studenty: Otázky v levém sloupci mohou být ty, které se objevují v testu.)

Klíčová slova v levém sloupci zase umožňují lepší orientaci v textu. Mozek si tak rámuje téma a lépe si je zapamatuje.


Spodní část nechte na shrnutí. Do této zóny si zapište na sebe navazující věty, které shrnují dané téma.

 

Osobní zkušenost: Pro lepší přehlednost je lepší, když jedno téma či okruh má svou vlastní stránku. To znamená, že další tematickou oblast začnete značit na následující stranu. Poznámky tak nesplývají a jsou stravitelnější.

Pokud se pustíte do Cornell metody ve škole, bude potřeba studentům pomoci. Například tím, že jim předtisknete upravené papíry (nebo si je mohou sami rozvrhnout), ale také tím, že stejným způsobem budete dělat zápisy na tabuli. Otázky a shrnutí můžete formulovat společně. Můžete jim také rozdat poznámky s vyplněným pravým sloupcem a nechat je formulovat otázky a klíčová slova. Nebo naopak.

 

 

 

Mozkové závity vám roztočí Eva Fruhwirtová Leopolda Pokorného 24/28, Třebíč 674 01 fruhwirtova@mozkoherna.cz / +420 737 103 866